آخرین اخبار
درباره شهمیرزاد

نیایش خالقی را که همه گونه مظاهر زیبایی را در شهمیرزاد نمایان ساخت تا در ۲۴ کیلومتری شمال سمنان و در دامنه  جنوبی کوههای البرز شرقی شهری پدید آورد  که نامش جاودانه تاریخ و افتخاری برای فرزندان این زمین باقی گذارد.

در این مقال کوتاه به صورت اجمالی به توصیف این شهر می پردازیم و امیدواریم بتوانیم در وصف این خلقت زیبای خداوندی گام برداشته باشیم  .

در این مقال سعی شده چکیده ای از معرفی شهمیرزاد برای خوانندگان مهیا گردد و بخش های مختلف سایت از جمله:  مفاخر، میراث، آب و هوا، طبیعت، گردشگری، گویش و زبان، فرهنگ و آداب و رسوم ، وجه تسمیه، تاریخ و … برای آشنایی با شهمیرزاد در اختیار خواندگان محترم می باشد.

شهمیزاد به روایتی بهشت کویر و نگین زمردین بر حلقه انگشتری به عنوان منطقه ای گردشگری و توریستی در استان سمنان و ایران زمین شناخته شده است.

این سرزمین به تربیت انسانهایی بزرگ و پرافتخار چون پدر تاریخ ادبیات ایران، استاد دکتر ذبیح الله  صفا، بیش از سیصد پزشک متخصص و متعهد و هزاران هزار، عالم و محقق، دانشمند و سفیر و دیپلمات و … به خود می بالد.

از قدمت آن همان بس که شیر قلعه این شهر طبق آمار سال ۱۳۷۲ میراث فرهنگی استان سمنان به عنوان قدمی ترین ابنیه تاریخی شهرستان سمنان به دوره ساسانی باز می گردد.

بلند ترین قله استان سمنان، نیزوا در شمال غرب شهمیرزاد و یکی دیگر از ارتفاعت استان را  “شهمیرزاد کوه” با ارتفاع ۳۱۳۳ متر از سطح دریا است.

از قلاع مهم این شهر که در ایالت قومس یا کومش یکی از کانونهای مهم اسماعیلیان بوده از شیرقلعه و دژوهل نام برد.

  از نظر زمین شناسی ، منطقه شهمیرزاد مربوط به دوران سوم و دارای سنگهای رسوبی و آهکی است و معادن کلسیت ، گالن ( سولفور سرب ) ، سولفات باریت ، کمی کربنات سرب “ دولومیت و کوارتزیت ، سنگ گرانیت و سیلیس ( شیشه ) در آن یافت می شود.

شهمیرزاد دارای چندین قله و تپه، سه قلعه تاریخی شیر قلعه , قلعه شیخی و دژ وهل، ۱۶ چشمه، ۱۵نهر و حدود همین تعداد قنات، بیش از ۱۰استخر و … است .

محصولات زراعی آن شامل گندم ، جو ، یونجه، شبدر، سیب زمینی، چغندر، حبوبات، سبزیجات و صیفی است اما محصولات باغی و سر درختی آن از اهمیت و اعتبار بیشتری برخوردار است .

از محصولات این شهر می توان به گردو، بادام، زردآلو، سیب، گلابی،آلوچه، گیلاس ، توت و سنجد و…. اشاره کرد که گردوی شهمیرزاد از بهترین واریته گردو در ایران و جهان است و یکی از اقلام صادراتی می باشد.

آلو نیز از دیگر  محصولات شهمیرزاد می باشد که در پیشرفت اقتصاد باغداران نقش گذاشته است.

شهمیرزاد از مناطق مختلفی تشکیل شده است از جمله مناطق چاربیدان ، اسیو سر ، پل تک ، شیخی، مازرون کوچه ، شیخ چشمه سر ، کاهش ، ارشک ، بیدان ، مرغک ، مصلا ، مرو ، گنون ، لاودار ، پل پی ، محرم دشت ، چهار کوچه ، دروازه ، حمام دشت ،  چشمه سر ، اسال سر یا استخر چمن ، بن بون یا چاشمیج محله ، اسالی ، کلاته و   ملک طیبی، پشته ، ویون در ،وره وار ، لهر ، لزر ، بلبل دره ، لوچال ، گل باغ ، کشت و صنعت و همچنین ده صوفیان ، پرور ، کلیم ، کاورد ، فینسک ، تم و تلاجیم ، ملاده ، شلی ، هیکو ، جنگل رودبارک ، فولاد محله ، چاشم و خطیر کوه از روستاهای اطراف و مناطق دیدنی و گردشگری شهمیرزاد می باشد.

یکی از شاخصه های شهمیرزاد کشت و صنعت این شهر می باشد  و بزرگترین باغ گردوی جهان است . شرکت کشت و صنعت شهمیرزاد در سال ۱۳۶۷ به همت جمعی از اهالی این شهر تاسیس شد وبه عنوان شرکت سهامی خاص به ثبت رسید.این باغ بزرگ گردو که دارای ۷۰۰ هکتار وسعت است به عنوان بزرگترین قطب گردوی جهان از سوی فائو شناخته شده است.

در خاتمه این نوشتار بار دیگر تاکید می نمائیم که در این مقال سعی گردیده گفتاری کوتاه درباره شهمیرزاد داشته باشیم و خوانندگان محترم برای کسب اطلاعات بیشتر  می توانند در قسمتهای مختلف سایت، سایتهای مرتبط با شهمیرزاد و کتب مربوط بیشتر با این شهر زیبای خفته در حاشیه کویر آشنا شوند.