آخرین اخبار
۲۲:۵۶:۵۱ - دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۲
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهمیرزاد ییلاق کویر
شهمیرزاد نیوز: سفر به شهمیرزاد، سفری شگفت‌انگیز به کویر است؛ اما این‌بار به جای گرمای کویر با ییلاقی زیبا روبرو می‌شوید که از آثار طبیعی و تاریخی گرفته تا فرهنگ‌های گوناگون را تجربه می‌کنید. شهمیرزاد، سرسبز و خوش آب و هوا، با فاصله ای کمتر از ۱۰ دقیقه از سمنان، یکی از کویری ترین شهرهای […]

شهمیرزاد نیوز: سفر به شهمیرزاد، سفری شگفت‌انگیز به کویر است؛ اما این‌بار به جای گرمای کویر با ییلاقی زیبا روبرو می‌شوید که از آثار طبیعی و تاریخی گرفته تا فرهنگ‌های گوناگون را تجربه می‌کنید.

شهمیرزاد، سرسبز و خوش آب و هوا، با فاصله ای کمتر از ۱۰ دقیقه از سمنان، یکی از کویری ترین شهرهای کشور، در جاده ای که از سمنان به سمت ساری می رود قرار دارد.

شهمیرزاد در قرن های گذشته جزیی از طبرستان بوده و سابقا با نامهای سامار، شامار و شهمار شناخته می شده است، امروز نیز در زبان محلی این شهر را شامرزا می نامند.

این شهر، با میانگین دمای سالیانه۱۱ درجه سانتی گراد و۱۰۰۰ متر اختلاف ارتفاع با سمنان، بهشتی در کویر و شناخته شده ترین ییلاق استان است.

اما شهمیرزاد فقط به خاطر آب و هوای استثنایی اش معروف شده نیست. اگر به این شهر سفر می کنید، دیدنی های آن را نادیده نگیرید.

شیر قلعه/ شیخ چشمه

معروف ترین اثر تاریخی و در عین حال، جاذبه طبیعی استان سمنان و شهر شهمیرزاد، در شمال غربی شهر و در فاصله ۲ کیلومتری آن واقع است.

شیر قلعه بر بلندای کوهی مشرف به دره ای سبز و خوش آب و هوا قرار گرفته است. دسترسی به این قلعه جز از یک جبهه امکان پذیر نیست. مصالح دیوارهای قلعه باستانی سنگ و ساروج است که عمر آن را به زمان ساسانی و حتی گروهی به دوره اشکانیان نسبت داده اند،طول دیوارهای آن نیم متر است و از ۷ برج دیده بانی آن تنها ۵ تا به جا مانده است. قطر برج ۲۴ متر بوده و آنچه مسلم است آن است که این قلعه یکی از پناهگاه های اسپهبدان طبرستان و بعد تر اسماعیلیان بوده است.

هفت چشمه/ شیخ چشمه

در محوطه شیر قلعه قرار دارد و از چشمه های بزرگ اطراف شهمیرزاد است که تامین کننده آب شرب قلعه بوده است. هفت چشمه اکنون مکانی برای گذراندن روزهای تعطیل برای مردم سمنان ، شهمیرزاد و گردشگرانی است که به این شهرها سفر می کنند.

پیست ورزش های زمستانی شهمیرزاد

در تپه های اطراف شهر، یک پیست سنتی و محلی قرار دارد. در این پیست البته خبری از چوب های اسکی یا اسنوبرد وجود ندارد و مردم عموما با تیوب به تفریح می پردازند. این پیست در شمال شهر واقع است. البته این قبیل تفریحات در این پیست خالی از خطر هم نیست چرا که این پیست خیلی استاندارد نبوده و بیشتر جنبه محلی برای تفریحات زمستانی دارد. توصیه می شود در روزهای تعطیل بدلیل نبودن فضای کافی برای پارکینگ به آن مراجعه نکنید.

 بطورکلی شهمیرزاد در زمره شهرهایی است که بافت سنتی خود را جز در محله هایی خاص، حفظ کرده است. کوچه های شهر دارای شیب های زیبا هستند و در هر کوچه حداقل یکی دو درخت چند صد ساله دیده می شود.

زبان شهمیرزادی، زیر شاخه ای از زبان مازنی است و مردم شهمیرزاد، بدلیل نزدیکی به استان مازندران و رفت و آمدها، تبادلات تجاری که بین آنها انجام شده بسیار نزدیک به فرهنگ مازندرانی است و اشتراکات فراوانی بین آنها دیده می شود. بخش قابل توجهی از مردم شهر دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

هرچند مردم شهمیرزاد مردمی معتقد و مذهبی هستند و بطور سنتی برپایی مراسم عزاداری را با شکوه برگزار می کنند، اما تعصبات و خرافات در مرام آنها نیست.

سفر به شهمیرزاد چه در ادامه سفر به سمنان باشد، چه بعنوان توقفی پیش از رسیدن به ساری برای تان تعریف شده باشد و چه مقصد اصلی سفر شما باشد، بدون شک بعنوان یکی از سفرهای به یادماندنی در خاطرتان خواهد ماند.

این شهر مجموعه دوست داشتنی ای از دیدنی های طبیعی، آثار تاریخی و مردمی که با فرهنگ و آداب صحیح میزبانی با مسافران برخورد می کنند را در اختیار شما می گذارد، بنحوی که سفرتان به این شهر را دوباره تکرار خواهید کرد یا دست کم همواره از آن به نیکی یاد خواهید کرد.